Rahim Sarkması Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

bursa rahim sarkması tedavisi

Rahim, bayanlar için değil doğurganlık özelliği bulunan bütün canlılar için en önemli organlardan bir tanesi olmaktadır. Ancak rahim en çok kadınlarda soruna yol açabilmektedir. Bekâr kadınlar 5-6 cm, evli olan kadınlarda 7-8 cm büyüklüğünde olmaktadır. Doğum yapacak olan  kişilerde rahim genişler ve doğumdan sonra sarkma olmaktadır. Ancak tek çocuk için doğum yapan kadınlarda rahim daha çabuk eski haline dönmektedir ve büyük oranda sarkma olmamaktadır. Bekâr olan kadınlarda rahim sarkmaları olabilmektedir. Bunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Özellikle farenjit ya da bronşit gibi boğaz ağrısı olan kişiler çok fazla öksürdükleri için rahim sarkmaları yaşanabilmektedir. Ağır iş ortamında çalışan kişilerde ağır yük kaldırdıkları için rahim sarkmaları yaşanabilmektedir. Bunun için kadınların ağır yük kaldırmaları sakıncalı görülmektedir. Aşırı kilolu olan kadınlarda  ve çok sayıda doğum yapan kadınlarda çok fazla görülen bir durum olmaktadır.

Rahim Sarkması Tedavi Yöntemleri

Rahim sarkması oran vermek gerekirse kadınların %90’ında görülebilen bir rahatsızlıktır. Önüne geçilmesi de oldukça zor bir durumdur. Bunun için belirtilerini tetikleyen rahatsızlıkların önüne geçilmesi gerekmektedir. Yine de tıbbi müdahale gerektiği zaman kişinin yaşına ve medeni durumuna göre karar verilerek tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Genellikle doğum yapan kadınlar için çok fazla uygulanan bir yöntemdir. En çok bu yöntem tercih edilmektedir ve cerrahi bir ameliyat sonucu tedavi edilmektedir. Rahim içinden vajina çıkarılır ve rahmin sarkmasına neden olan bölge kesilerek rahmin ilk haline gelmesi sağlanmaktadır. Ancak bu sürekli tekrarlayabilen bir durumdur. Sürekli ameliyat edilmez ve daha sonraki sarkmaların önlenmesi için kişinin düzenli olarak egzersiz yapması istenmektedir. Böylelikle sarkma az da olsa eskisi kadar olmamaktadır. Ancak ameliyattan hemen sonra değil de yaklaşık 5-6 yıl gibi bir zaman geçtikten sonra sarkmalar tekrardan meydana gelmektedir. Kişiye bağlı olarak ameliyat süresi belirlenmektedir. Ameliyattan sonra tekrar doktor muayenesi yapılmaktadır. Ameliyatın hemen sonrasında iyileşme olmamaktadır. Bu nedenle ameliyat olacak kişinin 1.5-2 ay gibi bir süre ile cinsel ilişkiye girmemesi gerekmektedir. Bunun dışında sarkmayı önlemek için sezaryen doğum da doktorlar tarafından tavsiye edilen bir yöntem olmaktadır. Op. Dr. Murat Erdemir, bursa tüp bebek merkezi çalışmalarında olduğu gibi, Bursa’da Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen hastalarına rahim sarkması tedavisinde başarılı sonuçlar alarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Kimlere Yapılır başlıklı makalemizde bursa en iyi tüp bebek uzmanı, bursa tüp bebek merkezleri ve Bursada En iyi tüp bebek doktoru hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by