Vajinismus Nedir Ve Teşhisi Nasıl Konur?

bursa vajinismus

Vajinismus biyolojik bir problem değildir. Kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı pelvik taban kaslarının kasılır. Kasların kasılması ile kişi cinsel ilişkiye istemsiz bir şekilde izin vermez. Kimi zaman ise ilişkinin ağrılı gerçekleşebilir. Bu durumda vajinismus  rahatsızlığı ortaya çıkar. Vajinismus da kasılma vajina girişini daraltır. Kasılmalar cinsel birleşme esnasında olabilir ya da tampon ve jinekolojik muayene sırasında da gerçekleşebilir. Hatta kimi zaman hastanın kendi parmağı ile bile kasılma gerçekleşebilir. Vajinismus daha çok; evlenmeden önce cinselliği çok korkutucu ya da iğrenç bulanlarda görülür. Yine ilk gece korkuları olan kişilerde de çok görülmektedir. Bunların dışında jinekolojik muayeneye karşı aşırı korku duyan kadınlarda da çok sık görülmektedir. Vajinismuslu kadınlar cinsel birleşme sırasında panik yaşayarak eşlerini kimi zaman iterler. Vajinismus, travmatik bir cinsel deneyimin ( Ensest, taciz, tecavüz ) hatırlanmasıyla, genital bölgeye temas edildiğinde, ilişki düşüncesinin akla gelmesiyle meydana gelebilir. Vajinismus problemi yaşayan kadınlarda en yaygın olan ortak kaygılar ve yanlış düşünceler aşağıdaki gibidir:

  • Vajinasının dar olduğunu düşünmesi/ Aksine penisin çok büyük olduğuna inanması
  • Kızlık zarının kalın olduğunu ve penisin içeri giremeyeceğini düşünmesi
  • İlişki sırasında kilitlenme düşüncesi ve bunun doğru olmadığını bilmemesi
  • İlk cinsel ilişkisinin ağrılı veya kanamalı olması

Vajina esnek bir yapıda olup, uzayabilir. Vajinismuslu kadınların ise penisi içeriye alamayacak kadar vajinalarının dar ya da küçük olduklarını düşünürler. Fakat bu düşünce yanlıştır. Çünkü vajina doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir. Yani ortalama 10 kat genişleme özelliğine sahiptir. Fakat kadının kontrolünde olmayan bilinçaltına yerleşmiş yanlış inançlar, çocukluğundan beri bilincine yerleşen hurafeler kişilerde korku yaratarak vajinismus a sebep olur.

Vajinismus  Tipleri

Primer vajinismus , İlk cinsel birleşme girişiminde veya genital muayene sırasında anlaşılır. Bu vajinismus  tipinde kişi hayatında hiçbir başarılı cinsel birleşme yaşamamıştır. Bu vajinismus un en önemli nedeni korkudur. Sekonder vajinismus ise diğer bir vajinismus  çeşididir. Daha önce acılı veya acısız bir bir cinsel birleşme yaşamış kadınlarda görünen bir vajinismus tur. Bir travma, doğum yırtıkları, düşük kürtaj, kötü ve sert yapılan jinekolog muayeneler, ameliyat ise seconder vajinismus un nedenlerindendir. Bu sorunlar ortadan kalksa bile cinsel ilişki yaşayamazlar.

Bir önceki yazımız olan Yumurta Takibi Nedir? Neden Yumurta Takibi Önemlidir? başlıklı makalemizde kısırlık tedavisi ve yumurta takibi, kısırlıkta yumurta takibi ve tüp bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by