Yumutalık Kanseri Nedir Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

bursa yumurtalık kanseri tedavisi

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/muraterdemir.com.tr/html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Kanser günümüzde oldukça yaygın bir hale gelen hastalıkların başında yer almaktadır. Bu hastalıkların bazıları kolay atlatılabilecek türdendir. Ancak bazıları tedavi süreci sonunda bile yüksek oranda ölüme götürebilmektedir. Over kanseri olarak bilinen yumurtalık kanseri de bunlardan bir tanesidir. Her yaştan bayanlarda görülen bu rahatsızlık kişinin sağlığını ciddi anlamda tehlikeye sokabilecek türdendir. Özellikle Amerika’da oldukça yaygın görülen bu hastalık ülkemizde kız çocuklarında bile görülür hale gelmiştir.

Ölümcül Sonuçlara Gidebilmektedir

Bu hastalığın bu kadar ölümcül olmasının tek sebebi ise herhangi bir belirtisinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Herhangi bir belirtisi olmadığı için erken teşhis koyulması imkânsızdır. Ancak hastalığın önüne geçmek için her yaşta bayanların düzenli olarak jinekolojik muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. Bu nedenle bu hastalığın önüne geçilebilmektedir. Yumurtalık kanseri eğer hemen fark edilirse tedavi süreci daha kısa sürmektedir. Ancak vücuda yayıldığı zaman fark edilirse hastaya uygulanan bütün tedavi süreci sonunda hasta hayatını kaybedebilmektedir. Bazı hastalarda yumurtalığın tek tarafında kanser teşhisi fark edilmektedir. Yumurtalığın sağlam tarafı da iyileştirildiği takdirde kişinin sağlığı bir nebze olsun yerine getirilebilmektedir.

Over Kanserinin Tedavisi

Over yani yumurtalık kanserinin tedavi yöntemi kişinin yaşına göre ayarlanmaktadır. Ancak kanser tedavilerinde en çok bilinen yöntem olan kemoterapi uygulanmaktadır. Bunun dışında kanserli bölgenin çıkarılması ve vücuda yayılmasını önlemek de oldukça önemlidir. Bazı durumlarda kemoterapi en son uygulanan ilaç tedavisi olmaktadır. Bunun yerine ışın tedavisi de oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Ancak bu kanserli bölgenin ne kadar ilerlediğinin görülmesi gerekmektedir. Yumurtalık kanserinin önüne geçilmesi için evli olan bayanlardan bir çocuk daha doğurması istenebilmektedir. Bu da kanserli bölgenin küçülerek yok olmasına neden olabilmektedir. Ancak bekâr olan bayanlarda bu durum daha zor olmaktadır. Eğer kanserli bölge fazla büyükse yumurtalıklarda oluşan tümörden dolayı hamile kalamayan bayanların sayısı da oldukça fazladır. Bu nedenle en önemli kanser türlerinden bir tanesi olmaktadır ve çok önemsenmesi gereken bir hastalık olarak kalmaktadır. Kemoterapi çok fazla tercih edilen bir kanser tedavi türüdür. Yan etkileri de hemen hemen her hastada görülen türdedir. En belirgin yan etkisi ise aşırı kilo kaybı ve saç dökülmesi olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Rahim Sarkması Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde bursa rahim sarkması, bursa rahim sarkması ameliyatı ve bursa rahim sarkması doktoru hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by