Erkek Kısırlığının Anahtarı Elimizde

erkek kısırlığının anahtarı elimizde

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Erkeklerde kısırlığa sebep olan faktör sperm sayısı, kalitesi ve hızı iken;  sperm örneklerinde yalnızca sayı ve hareket parametreleri bakılmasının yetersiz olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlandı. Sperm fonksiyon bozuklukları fertilizasyon da en önemli nedenlere sahip etmenlerdir. Erkek infertilitesinin tanımında, fonksiyonel yetersizliğin değerlendirilmesinde oksidatif stres ve DNA hasarları gelmektedir.

Oksidatif stres; reaktif oksijen türlerinin üretiminin anti-oksidan seviyelerini aşması durumudur ve sperm hücreleri oksidatif strese aşırı duyarlıdır.

Reaktif Oksidatif Stres (ROS) sperm hücrelerine zarar vermekte ve teşhis edilmesi gün geçtikçe önem kazanmaktadır.

Oksidatif stres hücrelerin hızlı yaşlanmasına sebep olmaktadır. Zarar gören ve yaşlanan hücrelerin kaliteli embriyo oluşturması oldukça güçtür. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında spermdeki yetersizlik, gebelik oluşma şansını gittikçe düşürmektedir.

Tüm bu sebepler, uygulanan test ve tahlillerde sperm sayısı ve kalitesi beklenenden düşük  olanlara önerilen uygulamalarda tedavinin etkinliğini arttırmak açısından sensör kullanmak ve spermde ROS etkinliğini belirlemek avantajlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yumutalık Kanseri Nedir Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir başlıklı makalemizde bursa yumurtalık kanseri, bursa yumurtalık kanseri doktoru ve bursa yumurtalık kanseri tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by