Genetik Problemler Riskli Gebeliğe Neden Olur Mu?

genetik problemler riskli gebelige

Hamilelik her açıdan oldukça önemli bir konu olmaktadır. Önemsiz görülmesi ise hem anneyi hem de doğacak olan bebeğin sağlığını tehlikeye atabilmektedir. Bu nedenle özellikle kalıtsal bir rahatsızlığı olan kişilerin doktor muayenesinden geçmesi şarttır. Her zaman kalıtsal hastalıklar zor bir hamilelik dönemi geçmesine sebep olmamaktadır. Aşırı stres, üzüntü gibi ruhsal sorunlar da bebeği etkileyen en önemli nedenler arasında yer almaktadır. Şeker hastalarının hamile kalmadan önce mutlaka doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Çünkü hamilelik döneminde anne adaylarının şeker oranında yükselme olabilmektedir. Bu da şeker hastalığı olan kişinin şeker komasına girmesi demektir. Şeker hastalığı genetik bir hastalık olduğu için hamilelik için bir engel olarak düşünülmese bile oldukça risk oluşturan bir durum olmaktadır. Bir başka genetik rahatsızlık olan hormon bozukluğu da yine gebelik için risk oluşturan durumlardan bir tanesi olmaktadır. Hormon bozukluğu genetik bir hastalıktır ve bu hastalıkta kişi aşırı kilo alabilmektedir. Bu da kişinin hamile kalmasına engel olmaktadır. Düzenli tedavi sonucunda bu sorun giderilerek anne olmak isteyen kişinin çocuk sahibi olması sağlanabilmektedir.

Genetik Problemlerin Sonucunda Neler Olabilir

Anne olmak herkes tarafından çok istenen bir durumdur. Ancak bu doktor kontrolünde gerçekleştirilen bir durum olmalıdır. Aksi takdirde sadece anne de değil, babadan gelen kalıtsal bir hastalıkta bebeğin sağlığını riske atabilmektedir. Doğum anne tarafından gerçekleştirildiği için baba çok önemsenmemektedir. Ancak babanın genleri bebekte daha baskın olduğu için babadan gelen kalıtsal bir hastalıkta çocukta görülebilmektedir. Bunun için çiftlerin birlikte giderek daha önceden bir sağlık muayenesinden geçmeleri sağlık açısından hayati önem taşıyan bir durumdur. Bunun için hem annenin hem de babanın kalıtsal hastalığı olup olmadığını anlamak için testler yapılması gerekmektedir. Gebelikte annenin kalıtsal bir hastalığı olup olmadığı bir engel teşkil etmemektedir. Ancak hem anne hem de bebek için zor bir doğum olabilmektedir. Aksi takdirde bebekte oluşacak kalıcı rahatsızlıklar da meydana gelebilmektedir. Özellikle anne ve babanın akraba olması çocuğun sakat doğmasının önüne geçememektedir. Akraba olan çiftlerdeki genetik rahatsızlıklar yüksek oranda bebekte de meydana gelmektedir. Bunun için doktorlar akraba evliliklerinin önüne geçilmesi için büyük çaba sarf etmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Kısırlık Tedavisi Erkekte Ve Kadında Ne Kadar Zaman Alır Ve Aşamaları Nelerdir başlıklı makalemizde bursa en iyi kısırlık tedavisi doktoru, bursa kısırlık doktoru ve bursa kısırlık tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by