Kısırlık Tedavisi Erkekte Ve Kadında Ne Kadar Zaman Alır Ve Aşamaları Nelerdir

kısırlık tedavisi bursa

Günümüzde çok sık bir şekilde söz konusu olan kısırlık problemi kadın ya da erkek fark etmeksizin yaşanan bir durum haline gelmiştir. Geç yapılan evlilikler sonrasında düzeni oturtturma, evliliğe alışma, kariyer planları derken ertelenen gebelikler sonrasında çocuk isteme zamanı gelip çattığında problemler de bir bir ortaya çıkar. Gebelik oluşması için spermlerin rahim ağzından geçerek tüplere, tüplerden yumurtaya ulaşması gerekmektedir. Bu aşamada sperm hareketliliği ve sayısı, kadının rahminde herhangi bir problem yer almaması, tüplerin açık olması ve yumurtlama seviyesinin normal düzeyde olması gerekli olan kriterlerdir. Eğer bunlardan birinde aksilik varsa çift kısırlık tedavisi adı altındaki sınıfa dâhildir.

  • Düzensiz yaşanan adetler kısırlık belirtisidir.
  • Kısırlık tedavileri başında öncelikle aşılama gelir. En az 3 kerelik deneme sonrası başarı elde edilememişse tüp bebek tedavisine geçilmelidir.
  • Bir çift 1 yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen gebelik oluşmamışsa kısırlık tedavisine başlamak için doktor kontrolü zamanıdır.

Kadında Kısırlık Nedenleri

Kadında kısırlık nedenleri arasında büyük bir yüzdeyi tüplere ait bozukluklar kapsar. Tüpler kapalı ya da tıkanıktır. Bunun için yapılacak tedavi HSG filmi ile durumu değerlendirmektir. Bir bozukluk, yapışıklık, tıkanıklık varsa bu düzeltilebilir bir sorundur. Yumurtlama problemleri ise kadın adet gördüğü halde yumurtlama olmayabilmektedir. Bu da ancak yapılan testlerle anlaşılabilir. Normal koşulda her ay yumurtalıklardan bir tanesi gelişip büyüyerek çatlar ve yumurtlama meydana gelir. Yumurtlama olmadığı saptanırsa ilaç tedavisi ile bu durum tekrar sağlanır. İlaçla birlikte %80 başarı sağlanır. Bir de sebebi belli olmayan kısırlık durumları vardır ki buna fertilite denilir. Bu tür durumlarda tedavi hem kadını hem erkeği tetkik etmekten geçer. Bazı durumlarda her ikisinde de hiçbir sorun olmadığı halde gebelik oluşmaz. Bu durumu yaşayan çiftlere genelde tüp bebek önerilir.

Erkekte Kısırlık Nedenleri

Erkekte kısırlık nedenlerine gelince, sperm üretiminin olmaması başlıca sorundur. Bu durum testislerdeki sorunlar nedeni ile yaşanır. Tıkanıklık söz konusu olduğundan meni ulaşamaz. Doğuştan olan bozukluklar söz konusu olabilir. Çeşitli cerrahi müdahalelerle tıkanıklıklar ya da sperm azlığı ve meni oluşturma gibi durumlar giderilebilir. İlaç tedavisi, varikosel ameliyatı, kanal tıkanıklıklarının tedavisi şeklinde çareleri mevcuttur.

Kısırlıkta Önce Erkek Mi Yoksa Kadın Mı Başvurmalıdır

Normal şartlarda bir çift anne baba olmak istediği için ve kısırlık dönemi içerisine artık dahil oldukları için birlikte başvurmaları en uygunudur. Erkek tetkikleri çok daha kolay ve çabuk sonuçlandığından işlemlere erkekle başlamak en doğrusudur. Çocuğu olmayan bir erkek ürolojiye gider. Gerekli tetkikleri yapılır. Sorun bulunamadığı takdirde kadın üzerinde tetkiklere başlanır.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Sahibi Olmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler başlıklı makalemizde bursa kısırılık tedavisi, bursa kısırlık doktoru ve bursa vajinismus tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by