Rahim Sarkması Nedir?

Rahim, yumurta döllenmesi ile yumurtanın doğuma kadar büyüyüp gelişmesini sağlayan organdır. Doğum yapmamış bayanlarda rahim büyüklüğü 5 cm’dir. Çocuk doğurmuş bayanlar da ise bu boyut 6-7 cm ye kadar çıkabilmektedir. Rahim, yaş ilerledikçe ya da doğum sayısı artıktık rahim büyüklüğü daha da artabilmektedir. Rahim sarkması nedir diye sorulduğunda şu cevabı verebiliriz, rahimde bağlar büyür ise rahim sarkması gerçekleşir. Bu sarkma iç kısımdan biraz daha aşağı doğru ilerleme durumudur.

Rahim Sarkması Sorunu Neden Olur?

  • Çok sayıda çocuk doğurmak
  • Normal doğum. Çünkü sezaryene oranla normal doğum yapan kişiler de daha sık rastlanır.
  • Kabızlık nedeni ile çok ıkınmak
  • Ağır kaldırmak

 

Rahim Sarkması Belirtisi

Eğer rahim sarkması rahatsızlığı, eğer yeni oluşmaya başladıysa bunu fark edemeyebilirsiniz. Çünkü başta genellikle belirti vermediği için bu sorunu başlarda fark etmek zordur. Rahim olduğu yerden fazla derecede sarkmış ise hastada bel ağrısı sık yaşanır. Genital bölgeden sanki bir şey sarkıyormuş hissi verir ve cinsel ilişkide kadının acı duymasına neden olabilir. Kasık ve karında ağrıların olması rahim sarkması belirtileri arasında gösterilebilir. Bu durumları fark eden ya da yaşayan kadın mutlaka uzmana giderek muayene olması gerekmektedir. İleri derece sarkma olduğu zaman kadın bunu kolaylıkla hisseder, ancak sarkma az olduğunda bu belirtiler olan kadın mutlaka uzmana giderek muayene olması gerekir.

Rahim Ağzı Sarkmasında Uzman Muayenesi Sonrasında Tedavisi Mümkündür

İdrarını tutamama, vajinada sarkma, kasıkta ağrı gibi şikâyetleri olan bayanlar zaman geçmeden doktora danışmalılardır. Jinekolojik muayene ile çok basit bir şekilde bu sorunun olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Rahim sarkma tedavisi herkese ve hastalığın derecesine göre farklılık gösterebilir. Bazen de hastanın bir kez daha çocuk isteyip istemediği öğrenilerek tedavi sürecine başlanır. Çok hafif sarkma bulunan kişilerde cerrahi operasyona gerek yoktur ve bazı egzersizler ile rahim eski haline döner. Rahim sarkması nedeni ile ya da şüphesi ile uzman kontrolü yaptıran kadınlar bu rahatsızlıktan kısa sürede kurtulabilir.

Bir önceki yazımız olan En Sık Görülen Tüp Bebek Başarısızlığı Sebepleri Nelerdir? başlıklı makalemizde bursa tüp bebek, bursa tüp bebek doktoru tavsiye ve Bursada En iyi tüp bebek doktoru hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by