Sebebi Olmayan Kısırlık Nedir Ve Nasıl Anlaşılır?

bursa sebebi belli olmayan kısırlık

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/muraterdemir.com.tr/html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Kısırlık kelime anlamı olarak bebek sahibi olamama durumudur. Bu bir hastalık türüdür ki kadında da erkekte de gerçekleşebilir. Bu nedenle herhangi bir çocuk sahibi olamama durumunda tüm suç kadındaymış gibi davranılması oldukça yanlıştır. Kısırlık teşhisi için genç çiftlerde aceleci davranmamak gerekir. 25 yaş civarında çiftler için kısırlık tedavisine başlamak erkendir fakat 30 yaş civarında olanlar için bu tedaviye başlamak mümkündür. Böylece kısırlığın tedavisi olmayan bir hastalık olmadığı anlaşılmaktadır ki her hastalık gibi bu da tedavi edilebilinmektedir. Fakat bu durumlarla karşılaşmamak için kısırlığın sebeplerine inmek gerekir ki önlem alınabilsin. Kısırlık genel olarak kadında ve erkekte oluşabilen bir problemdir fakat erkeklerde oluşma sebepleri, aşırı sıcakta çalışmak ya da bulunmak, sürekli oturarak çalışmak, kimyasal maddeye maruz kalmak, aşırı alkol ve sigara tüketimi gibi sayılabilir. Bu nedenle bu durumlardan uzak durmak her koşulda daha da sağlık getirecektir.

Sebebi Olmayan Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Kısırlığın anlaşılması erkeklerde ve kadınlarda olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Erkeklerde kısırlık erkeğin yumurtalıklarından doku alınarak sperm hücresi yönünden ve patolojik olarak değerlendirilerek anlaşılır. Bunun yanı sıra kadınlarda da kısırlıktan şüphelenildiği takdirde jinekoloğa veya endokrinoloji uzmanına görünmelidir. Bu uzmanlar tarafından bazı testlere tabi tutularak anlaşılmaktadır. Kısırlık Testleri şekildedir:

  • Kan testleri
  • Hormonal analizler
  • Vücut ısısı takibi
  • Rahim filmi
  • Laparoskopi
  • Histeroskopi

Bu testlere tabi tutularak sonucuyla kadınlarda kısırlık olup olmadığı da anlaşılabilinmektedir. Kısırlık olma durumunda da hemen tedaviye başlanması gerekmektedir.

Bu dönemde stresten olabildiğince uzak durulması gerekmektedir. Çünkü bebek olmasını engelleyen en büyük sebeplerden bir tanesi strestir. Anne ve baba adayları bebek sahibi olmayı çok fazla istiyor olabilir fakat bu durumu akışına bırakmak bazen en etkili yöntemdir. Bu psikolojik rahatlama için de bir yardım alınabilir. Bu da oldukça etkili olacaktır. Fakat psikolojik halini düzelttikten sonra tedaviye başlanması gerekmektedir. Erkeklerin ve kadınların tedavisi farklı olabilmektedir. Fakat uzmanlar 0 spermle bile erkeklerin baba olabileceğinden bahsetmektedir. Kadınlarda da rahatsızlığa göre cerrahi operasyonlarla ya da ilaçlar yoluyla tedavi edilebilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Erkek Kısırlığının Anahtarı Elimizde başlıklı makalemizde bursa erkek kısırlığı, bursa kısırlık tedavi merkezi ve bursa kısırlık tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by