Kadın Hastalıkları

Kadın Hastalıkları

Eğer bebek sahibi olmak için uzun süredir uğraşıyorsanız ve sonuç olamıyorsanız kendinizde kadın hastalıkları olduğundan şüphelenebilirsiniz. Gebe kalabilmek için böyle bir rahatsızlık mevcutsa teşhisi ve tedavisi gerekmektedir. Bu nedenle özellikle rahimde bulunan kadın hastalıkları yakından inceleme altına alınmalıdır. Rahimde en çok görülen hastalıklar ise myomlar, endometrit, adenomiyozis, asherman sendromu ve  endometriyal polipler ile rahimde doğuştan bulunan anomaliler olarak sayılabilir. Ayrıca rahim sarkması ve rahim kanseri de yaygın kadın hastalıkları arasında bulunmaktadır.

Myom Nedir?

Rahimin kas ve bağ yapısına bağlı olarak ortaya çıkan iyi huylu tümörleri myom adı verilip, kadınlarda en çok görülen rahim hastalığıdır. Kimi zaman sadece bir tane olabilecekleri gibi sıklıkla birden fazla görülmektedirler. Üreme çağına özel bir hastalık olan myom, kanserleşici özelliğe sahip değildir. Rahimin iç zarına yakın, rahim kas yapısına gömülü ya da rahim dışına doğru büyüyen olmak üzere üç farklı tip myom bulunmaktadır. Myom oluşumları bebek sahibi olmayı zorlaştırmaktadır.

Myom Neden Oluşur?

Myom oluşumunun neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemekte ancak aşırı östrojen uyarımından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Myom Belirtileri Nelerdir?

Genellikle herhangi bir şikayet yaratmazken vajinal kanama, eğer myom büyümüş ise iç organlara bası ve ağrı gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

Endometrit Nedir?

Düşük ve doğum yapıldıktan sonra meydana gelen ve rahim iç zarı enfeksiyonu anlamına gelen endometrit, rahimde ağrıya, ateşin yükselmesine ve kötü kokulu bir akıntı oluşmasına yol açmaktadır. Genellikle menopoz sonrasında görülen kronik endometrit doku beslenme bozukluğuna ve buna bağlı olarak postmenopozal rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Adenomiyozis Nedir?

Bir rahim hastalığı olan adenomiyozis, rahim iç zarı dokusunun rahim kasına doğru ilerlemesi sonucunda meydana gelmekte ve genellikle 30’lu ve 40’lı yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Adet kanamasında meydana gelen artış, adet ağrılarının fazlalaşması ve rahimin normalinden daha büyük ve ağrılı olması bu hastalığın en önemli belirtileridir.

Asherman Sendromu Nedir?

Birden fazla düşük ya da kürtaj yapılması sonucunda rahim içinde oluşan yapışıklıklarla meydana gelen tablo Asherman sendromu olarak adlandırılmaktadır. Bu sendrom kendini adet görememe, adet miktarında azalma ve kısırlık ile göstermektedir. Histeroskopi yapılarak ya da rahim filmi ile teşhis konulmaktadır.

Endometriyal Polip Nedir?

Rahim iç zarı yapısından kaynaklanan iyi huylu oluşumlara endometriyal polip adı verilmektedir. Bu sorun kendini düzensiz kanamalarla göstermektedir.

Rahim Anomalileri Nelerdir?

Doğuştan gelen ve genellikle kromozomal hastalıkların yanı sıra bazı sendromlarla birlikte seyreden rahim anomalilerinden biri rahim ve vajinanın olmamasıdır. Vajinanın kapalı olduğu ve rahmin hiç olmadığı bu durumdaki hastalarda yumurtalıklar gelişmiştir. Bir diğer rahim anomalisi de hastada çift rahim bulunmasıdır.

Rahim Sarkması Nedir?

Rahimin bulunması gereken yerden aşağıya doğru sarkmasına rahim sarkması adı verilmektedir. Bu sorun çocuk doğurma ve yaşlanma gibi sebeplere bağlı olarak rahimi yerinde tutan kas ve bağların zayıflaması ve gerilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Hafif rahim sarkmalarında herhangi bir belirti gözlenmezken orta dereceli sarkmalarda sırt ve karın alt kısımlarında ağrı hissedilmektedir. Eğer daha ileri seviyede bir sarkma varsa rahim dışarıdan dahi görülebilir.

Rahim Kanseri Nedir?

Rahim kanseri rahimin içini döşeyen endometriumda meydana gelen kanser türüdür. Genellikle 50-65 yaş arasındaki kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Anormal vajinal kanama ile kendini gösterebilmektedir.

Bursa kadın doğum uzmanı veya Bursa tüp bebek merkezi arıyorsanız sizde zaman kaybetmeden bizimle iletişime geçmelisiniz. Uzman personelimiz ile sizlere en iyi hizmeti sunuyor ve hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı oluyoruz. Sizde en iyi Bursa kadın doğum uzmanına kendinizi göstermek ve saygınlığı ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan Bursa tüp bebek merkezimizin hizmetlerinden faydalanmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by