İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

Sağlıklı çiftler bebek sahibi olma zorluk yaşamamakta, gebelik doğal yollardan gerçekleşmektedir. Ancak bazı çiftler hiçbir korunma yöntemi uygulamadıkları ve bir yıl bu şekilde cinsel ilişkiye girdikleri halde hamilelik gerçekleşmemektedir. Bu durum infertilite yani kısırlık olarak adlandırılmaktadır. Kısırlık pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi sebebi belli olmayan kısırlıkta bulunmaktadır.

Sebebi Belli Olmayan Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Kadın ve erkekte herhangi bir sağlık sorunun olmadığı ve düzenli şekilde cinsel ilişkiye girildiği halde gebeliğin oluşmadığı durumlarda sebebi belli olmayan infertiliteden şüphelenilebilir. Böyle bir durumda çiftler hastaneye müracaat etmelidir. Öncelikle erkeğe sperm testi yapılarak kaliteli sperm olup olmadığı kontrol edilir. Eğer kaliteli sperm mevcutsa kadınla ilgili testlere başlanır. Bu testlerle yumurtlama düzeni ve hormon seviyeleri ölçülür. Tüplerde bir tıkanıklık ya da hasar olup olmadığına dair tespitler yapılır. Yapılan tüm testlere rağmen herhangi bir sorun tespit edilemezse sebebi belli olmayan kısırlık teşhisi konulabilir.

Kadınlarda Kısırlık Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda kısırlığın en önemli sebeplerinden biri ilerleyen yaştır. 27 yaşından sonra kadınlarda döllenme oranı azalmaya başlamakta 35 yaşından sonra ise daha da düşmektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavisine başlanılması düşünülüyorsa kadının yaşı fazla ilerlemeden harekete geçmek önem taşımaktadır. Kadınların kısırlık sorunu yaşamalarındaki bir diğer sebepte sigara içimidir. Sigara içilen miktara göre yumurtalıkları olumsuz yönde etkilemekte ve sigara içen kadınlarda içmeyen kadınlara oranla ciddi oranda daha fazla kısırlık gözlemlenmektedir. Anne adayının kilosunun normalden az ya da fazla olması da kısırlık sebepleri arasındadır. Fazla ya da az yağ hücresinin olması hamilelik şansını azaltmaktadır. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklarda kısırlık sebebi olabilir. Yumurtlama bozuklukları, polikistik over sendromu, çikolata kisti olarak da bilinen endometriozis de kadınlarda kısırlık görülmesinin en önemli nedenleri arasındadır.

Erkeklerde Kısırlık Sebepleri Nelerdir?

Kadınlar ve erkeklerde neredeyse aynı oranlarda kısırlık sorununa rastlanılmaktadır. Erkeklerde görülen kısırlık hormonal kaynaklı olabileceği gibi testis tümörlerinden ya da inmemiş testis adı verilen rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Azospermi olarak da bilinen spermde yapısal bozukluklar ve varikosel adı verilen testis çevresindeki damarların genişlemesi de erkek kısırlığının en yaygın nedenleri arasındadır. Sigara ve alkol gibi maddelerin kullanımının yanı sıra genetik faktörler ile bazı enfeksiyonları da erkek kısırlığının nedenleri arasında sayabiliriz.

Kısırlık Tedavisi Ne Kadar Zaman Alır?

Kısırlık tedavisinde çiftlere düşen en önemli görevlerden biri sabırlı olmaktır. İnfertilite tedavisinin en az 6 ay devam etmesi gerekmektedir. Kısırlığın ortaya çıkmasında sadece kadının yaşı değil erkeğin yaşı da önem arz ettiğinden bu durumun etkilerinin de dikkate alınması gerekmektedir.

Kısırlıkla İlgili Tetkikler Nasıl Yapılır?

Erkeğin yapacağı 2 ila 5 günlük cinsel perhizin ardından doğal yollar kullanarak vereceği sperm örnekleri laboratuvarda incelenerek sperm sayısı, hareketliliği ve şekilleri tespit edilmektedir. Herhangi bir sorunun olmadığının tespiti halinde kadınla ilgili testlerin yapılmasına geçilmektedir.

Korunmaksızın 1 yıl boyunca düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebelik gerçekleşmediyse bu alanda kendini ispatlamış bir tüp bebek merkezine başvurulması önerilmektedir. Eğer kadın 35 yaşından büyükse 6 ay sonra başvurması yerinde olacaktır. Sizde doğal yollarla bebek sahibi olmayı başaramıyorsanız ve Bursa tüp bebek, Bursa tüp bebek merkezi ve Bursa kadın doğum uzmanı denildiğinde adından övgüyle söz ettiren bir klinik arıyorsanız tüp bebek merkezimiz tüm beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır. En kaliteli hizmeti en ekonomik fiyata almanın sizin de en doğal hakkınız olduğunu asla unutmamalısınız.

Kaydet

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by