Vajinismus

Vajinusmusu, kadının herhangi bir fiziksel sorunu olmamasına rağmen duyduğu korkular, kaygılar ve endişeler sebebiyle cinsel ilişkiye girememesi olarak tanımlayabiliriz. Vajina, cinsel birleşmeyle genişleyen bir özelliğe sahip olmasına rağmen, vajinismus olan kadınlar duydukları korku nedeniyle penisin vajinaya girmesine izin verememektedirler. Cinsel ilişkiye girilirken vajina girişindeki kaslar istem dışı olarak kasılmaktadır.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismusun oluşumunda %90 oranında psikolojik, %10 oranında ise organik nedenler etkili olmaktadır. Vajinismusun Psikolojik Nedenleri Genç yaştan itibaren kadının bilinç altına yerleşen cinsellik, namus, kızlık zarı gibi konular ve ilk gece ile ilgili anlatılan abartılı olaylar cinsel ilişki sırasında problemler yaşanmasına yol açabilmektedir. Ayrıca tecavüze, cinsel istismara ya da tacize uğramak, ensest ilişki yaşamak, anne ve babasının cinsel ilişkisine tanıklık etmek, bir kadını doğum yaparken izleyip korkmak, pornografik film seyredip tiksinti duymak, fiziksel ya da cinsel şiddet görmekte vajinismusa sebep olabilmektedir. Kimi zamanda tamamen modern bir çevrede yetişmiş ve çevresinden baskı görmemiş kadınlarda da bu rahatsızlık görülebilmektedir.

Vajinismusun Organik Nedenleri

Vajinismus, pelvik inflamatuar hastalık, vulkar vestibulit sendrom, Bartholin absesi ve Bartholin kisti, vajinitler ve doğuştan gelen anatomik engeller nedeniyle de oluşabilmektedir. Bu sorunların bir takım cerrahi yöntemler uygulanarak ortadan kaldırılması mümkündür.

Vajinismus Belirtileri

Cinsel ilişki esnasında kadının istemi dışında panik atak gibi bir durum yaşaması vajinismusun en belirgin özelliğidir. Penisin vajinaya girmesi son derece ağrılı ve zor olmakta, cinsel ilişki sırasında yanma, gerginlik ve batma hisleri yaşama, sebep olmaksızın yaşanan ağrılar, ilişki esnasında bacaklarını kapatarak eşini itme, jinekolojik muayeneye izin vermeme gibi durumlar vajinismus belirtisidir.

Vajinismus Türleri

Vajinismus hastalığının farklı türleri bulunmaktadır. Primer vajinismus kadının hiçbir zaman cinsel ilişkiye girmemiş olması durumudur. Sekonder vajinusmus ise daha önceden normal bir şekilde cinsel ilişkiye girebilen bir kadının yaşadığı travmaların ardından ilişkiye giremiyor olması halidir. Aporoni adı verilen vajinusmus türünde ise çeşitli engeller sebebiyle kadının cinsel ilişkisinin olmayışı söz konusudur. Cinsel ilişki esnasında ağrı, yanma ve acı hissedilmesi durumu ise disparoni olarak adlandırılmaktadır. Vulvar vestibulitis sendromunda ise kadının vestibulm bölgesinde acı ve hassasiyet hissetmesi sonucu kendini kasması cinsel ilişkinin son derece zor bir şekilde gerçekleşmesine yol açmaktadır.

Vajinismus Teşhisi Nasıl Konulur?

Vajinismus teşhisi bir jinekolog tarafından yapılan kısa bir muayene ile konulabilmektedir. Teşhis konulduktan sonra hastalığın sebebinin psikolojik mi yoksa organik mi olduğu araştırılmalı ve bu doğrultuda tedaviye başlanmalıdır. Psikolojik olduğunun tespiti halinde konusunda uzman bir doktorla terapiye uygulanmalıdır. Organik vajinismus sorunlarında ise cerrahi yöntemlerle bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

Vajinismus Tedavisinde Uygulanan Cerrahi İşlemler

Vajinismus organik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmışsa cerrahi müdahale sonucu ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır. Bu müdahalelerle vajinada doğuştan gelen ya da sonradan oluşan sorunlar tedavi edilmektedir. Cinsel ilişkiye engel olan sebepler arasında kızlık zarının sert olması ya da kenarlarının yüksek olması yer almaktadır. Ayrıca vajina girişinin darlığı ve çeşitli vajinal enfeksiyonlarda cinsel ilişki sırasında sıkıntılar yaşanmasına yol açabilmektedir. Sizde güvenilir bir Bursa kadın doğum uzmanı ile görüşmek ve sorunlarınızın çözümü için etkili bir adım atmak istemez misiniz? Alanında uzmanlaşmış bir Bursa kadın doğum uzmanı arıyorsanız sizde Bursa tüp bebek merkezimiz ile görüşmeyi ihmal etmemelisiniz. Problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlayan Bursa tüp bebek merkezimiz aracılığı ile sizde hayallerinizi gerçekleştirebilir ve mutlu bir yuva kurabilirsiniz. Etkili bir adım atmak ve sorunlara son vermek için neden hala beklemektesiniz?

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by