İnfertilite Testleri

İnfertilite Testleri

Doğal yollarla bebek sahibi olmayı deneyen ancak bunda başarılı olamayarak tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyen çiftlere öncelikle infertilite testleri uygulanmaktadır. Kadınlarda ve erkeklerde neredeyse eşit oranda kısırlığa rastlanıldığından her iki cins için de ayrı infertilite testleri mevcuttur.

Kadınlarda İnfertilite Testleri

35 yaşından genç kadınlarda bir yıl korunmaksızın düzenli bir şekilde cinsel ilişkiye girilmesine rağmen hamilelik gerçekleşmemişse kısırlığın sebebini anlamak için çeşitli testler yapılmaktadır. Kadın 35 yaşını geçmiş ise ya da gebeliğe engel bir hastalığı varsa bir yıl beklenmeksizin testler uygulanmaktadır. İlk doktor muayenesinden ve hastanın öyküsünün alınmasından sonra uygun olan testlerin yapılması aşamasına geçilmektedir.

Kadınlarda ilk kontrol edilen yerler yumurtalıklardır. Yumurtlamanın ne zaman olduğunun ve progesteron düzeyinin tespiti için yumurtlama testi uygulanmakta ve ultrason ile yumurta keselerinin çatlaması gözlemlenmektedir.

Kısırlığa yol açan sebeplerden biri de tüplerin kapalı olmasıdır. Tüplerin açık olup olmadığının tespiti için HSG adı verilen rahim filmi çekilmekte ve laparoskopi yapılmaktadır. Rahim filmi çekilirken vajina muayene aleti ile açılmakta ve rahim ağzına sıvı enjekte edilerek rahmin içi doldurulmaktadır. Bu sayede tüplerin kapalı olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Laparoskopide ise göbek deliğinin altına küçük bir kesi açılarak bu keşiden laparoskop denilen alet karın içine yerleştirilmekte ve tüplerin açık olup olmadığı doktor tarafından tespit edilmektedir.

Rahimde myom, polip, yapışıklık ya da bir anormallik olup olmadığının saptanabilmesi amacıyla histeroskopi ve sonohisterogram işlemleri uygulanmaktadır. Histeroskopide rahim ağzından yerleştirilen bir alet ile rahim içine bakılmakta; sonohisterogramda ise rahim içine sıvı enjekte edilerek vajinal ultrason kullanılmaktadır.

Yumurtlama probleminin kaynaklarından biri de hormonların fazla ya da az olmasıdır. Bunu ölçebilmek amacıyla kan alınarak hormon testleri yapılır.

Yumurta sayısı ve kalitesinin tespit edilmesi için kan testi ve ultrasonla muayene yapılmaktadır. Eğer kadının yaşı 35’i geçmişse, yumurtalık ameliyatı geçirilmiş ya da yumurtalıklardan biri alınmışsa, adet düzensizliği bulunmaktaysa ve daha önce uygulanan kısırlık tedavilerinde yumurta gelişimi az sayıda gerçekleşmişse yumurta rezervi testleri mutlaka yapılmalıdır.

Erkeklerde İnfertilite Testleri

Erkekte kısırlık olup olmadığının teşhisi için yapılan en önemli test semen analizi olup, belirli aralıklarla en az iki kez tetkik yapılması gerekmektedir. 3-5 günlük cinsel perhizden sonra doğal yolla alınan spermler analiz edilerek, spermlerin hem sayısı, hem hareketliği hem de şekli değerlendirilmektedir. Sperm sayısının gereken aralıkta ve oranda olmaması halinde tedavi uygulanması gerekmektedir.

Kısırlık teşhisi koyabilmek için yapılan diğer testler ise hormon testleridir. LH, FSH, Prolaktin ve Totol Testosteron hormonlarının tespiti için yapılan bu testler problemin testislerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için kullanılır.

Erkekte hiç sperme rastlanılmaması ya da sperm sayısının çok düşük olması halinde genetik incelemeler yapılarak kısırlığın sebebi araştırılmaktadır. Bu tür durumlarda %5-15 oranında genetik sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Eğer enfeksiyon olduğundan şüphe duyulursa mikrop olup olmadığının tespitinin yapılabilmesi için semen ve idrar örnekleri alınarak tahlil yapılmaktadır.

Yukarıdaki tüm incelemelerin yapılmasına rağmen kısırlık sebebi tespit edilememişse tespitlere biyopsi yapılarak kısırlığın kaynağı araştırılmaktadır.

Bursa tüp bebek merkezi ve Bursa kadın doğum uzmanı konularında öne çıkan merkezimiz aracılığı ile sizde gereksinim duyduğunuz hizmeti en iyi şekilde alma şansını elde edebilirsiniz. Kaliteden ve hasta memnuniyetinden asla ödün vermeyen Bursa tüp bebek merkezimiz sizin de saygı ve sevginizi kazanacaktır. Bursa kadın doğum uzmanı arıyorsanız ve tüp bebek ile alakalı kapsamlı bilgiler edinmeyi arzuluyorsanız vakit kaybetmeden sizde bizi arayabilirsiniz.
Jinemed Bursa Tüp Bebek Merkezi

ÜYTE Ünite Sorumlusu

Op.Dr.Murat ERDEMİR

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by