Kadın Kanserleri

Kadın Kanserleri

Kanser hiç şüphe yok ki yüzyılımızın en korkunç hastalığı. Teşhisi ve tedavisi çok zor bir hastalık olan kanser gün geçtikçe artmakta. Kanser erkekleri olduğu kadar kadınları da etkileyen bir hastalık. En yaygın görülen kadın kanserleri arasında jinekolojik kanserler olarak adlandırılan vajinal kanser, vulva kanseri, rahim kanseri, rahim ağzı kanseri ve yumurtalık kanserini sayabiliriz. Eğer tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmayı arzu ediyorsanız ve kadın kanserlerinden herhangi birinin sizde de olabileceğinizden şüpheleniyorsanız Bursa tüp bebek merkezi araştırmaya başlamadan önce kendini ispatlamış tüp bebek merkezimizi ziyaret ederek bir Bursa kadın doğum uzmanına görünmeyi mutlaka düşünmelisiniz.

Vajinal Kanser Nedir?

Hamileliği sırasında Dietilstilbestrol isimli ilacı kullanan kadınların kızlarında görülen bir kanser türüdür. Zira bu kadınlarda vajinada da rahim ağzında bulunan glandular dokular mevcuttur. Vajinal kanser yavaş ilerleyen bir kanser türü olur özellikle 45-65 yaş arasındaki kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Tüm jinekolojik kanser türleri arasında görülme oranı %5 civarındadır.

Vajinal Kanser Belirtileri Nelerdir?

Vajinal kanserin en yaygın belirtileri cinsel ilişkiye girildikten sonra vajinal kanama olması ve ilişkinin ağrı yaratmasıdır. Ayrıca vajinal akıntı meydana gelmekte ve vajinada yaralar çıkmaktadır. İlerleyen safhalarda idrar yaparken ağrı ve yanma görülebilir.

Vulva Kanseri Nedir?

Vulva kanseri dış genital organda görülen bir kanser türüdür. 60 yaş üzerindeki kadınlarda daha fazla ortaya çıkmaktadır. Jinekolojik kanser türleri arasında %4 oranında görülme sıklığı bulunmaktadır.

Vulva Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Genital organda kızarıklık ve renk değişikliği, yanma, kaşıntı ve kabarıklıklar vulva kanserinin en fazla görülen belirtileridir.

Rahim Kanseri Nedir?

Bir diğer adı da entometrial kanser olan rahim kanseri, rahim içinde bulunan endometrial hücrelerde gelişen ve genital kanserler arasında en sık rastlanan kanser türüdür. Özellikle 50 yaş üzerindeki kadınlarda ve menopoz döneminden sonra meydana gelmektedir.

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanserinin en önemli belirtileri anormal düzeyde vajinal kanama ile lekelenmedir. Kanserin ilk evrelerinde bu belirtiler ortaya çıktığından erken teşhis ihtimali artmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Kadınlar arasında rahim kanserinin ardından en sık görülen ikinci kanser türü rahim ağzı kanseridir. Rahmin vajina açılan boyun kısmına rahim ağzı adı verilmektedir. Eğer rahim ağzı kanseri erken teşhis edilirse %95 oranında iyileşme şansı bulunmaktadır. 20 yaşından önce cinsel ilişkiye girmek, çok eşlilik, çok doğum yapmak, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar ve sigara içmek rahim ağzı kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır.

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

İlk evrelerinde belirti göstermeyen rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için rutin olarak jinekolojik muayeneden geçmek ve Pap simear testi yaptırmak gerekmektedir. Kanserin ileri evrelerinde adet kanamaları fazlalaşmakta, adet dönemleri arasındaki zamanlarda kanama olmakta, cinsel ilişkilerden sonra kanama meydana gelmekte, vajinal akıntı artmakta, kansızlık ve kilo kaybı gözlenmekte ve tek taraflı kasık ağrısı oluşabilmektedir.

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Bu kanser türü en çok korkulan jinekolojik kanser türüdür. Bunun sebebi ise hiçbir belirti göstermeden ileri evrelere ulaşabilmesidir. Erken teşhis edilebilmesinin tek yöntemi düzenli jinekolojik muayeneden geçmektir.

Yumurtalık Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Daha önce söylediğimiz gibi ilk evrelerde yumurtalık kanseri herhangi bir belirtiye sebep olmaz. Ancak tümör 12-15 cm boylarına ulaştığında karın ağrısı ve karın şişliği gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Kimi zamanda anormal kanama ve adet düzensizliklerine yol açabilmektedir.

Kadın kanserleri hakkındaki makalemizin size bu konuda yeterince ışık tuttuğunu umuyoruz. Sitemizde tüp bebek yöntemi hakkında bilmek istediğiniz her konuda bilgilere ulaşabilir, Bursa tüp bebek, Bursa tüp bebek merkezi ve Bursa kadın doğum uzmanı hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.
Jinemed Bursa Tüp Bebek Merkezi

ÜYTE Ünite Sorumlusu

Op.Dr.Murat ERDEMİR

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by