Polikistik (PCOS)

Polikistik (PCOS)

Polikistik over sendromu yumurtalıklarda çok sayıda küçük ve iyi huylu kistlerin oluşmasına verilen hastalığın adıdır. Genellikle 35 yaş ve altındaki kadınlarda ve genç kızlarda ortaya çıkabilen polikistik over sendromu yumurtalıkların çevresine yerleşmiş bulunan çok sayıda yumurta hücresi olup ultrasonda görüntü alınabilmektedir. Hormonal bir rahatsızlık olan polikistik, hipofiz bezi tarafından salgılanan LH ve FSH hormonlarının aşırı biçimde üretilmesi sonucu meydana gelmektedir.

Polikistik Over Sendromunun Nedenleri

Bu sendromu ortaya çıkartan nedenler tam olarak bilinmemekte ve hastaların vücudunda çeşitli hormonal sorunlara yol açabilmektedir. Bu hormonal sorunlarda aşırı tüylenme ve akne oluşumunun kaynağıdır.

Polikistik Over Sendromunun Çeşitleri

Polikistik over sendromu özelliklerine bakarak üç gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar tüylenmede artış, saç dökülmesi, ciltte yağlanma ve sivilcelenmenin olduğu erkeklik hormonu durumu; yumurta büyümesinin olmadığı ya da yavaş meydana geldiği yumurtlama durumu ve yumurtalıklarda polikistik over görünümün ortaya çıktığı ultrasonda yumurtalıkların görünümü gruplarıdır.

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri

Adette meydana gelen düzensizlikler, aknelerin sayısındaki artış, ciltte yağlanma, tüylerde ve kiloda artış polikistik over sendromunun en önemli belirtileridir. Bu sendrom ayrıca kısırlığa da sebep olabilmektedir.

Polikistik Over Sendromunun Teşhisi

Adette meydana gelen düzensizlikler ve tüylenmedeki artış polikistik teşhisi konmasını kolaylaştırmaktadır. Bunun dışında bilhassa testesteron hormonunun düzeyini ölçen kan testleri ile de teşhis konulabilmektedir.

Polikistik Over Sendromunun Ortaya Çıkardığı Riskler

Polikistik over sendromuna sahip olan kadınlarda endometriyal hiperplasiye, endometriyal kanser, insülin direnci, dislipidemi, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, kilo alma, inme ve düşük yapma riskleri ortaya çıkmaktadır.

Polikistik Over Sendromunun Tedavisi

Bu sendromun tedavisinde izlenecek yöntem hastanın çocuk sahibi olmayı isteyip istememesine bağlı olarak değişmektedir. Hasta çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsa önce adet düzensizliği sonra ise tüylenmenin giderilmesi için tedavi uygulanmaktadır. Doğum kontrol hapı polikistik over sendromunun tedavisinde en çok başvurulan yöntemdir. Hasta çocuk sahibi olmak istiyorsa insülin direncinin ayarlanmasına yönelik tedavi uygulanmakta ve bu sayede hastanın yumurtlaması sağlanmaktadır.

Tüylenme Artışı Tedavisi

Polikistik over sendromunun ortaya çıkardığı şikayetlerin başında tüylenme artışı bulunmaktadır. Tüylenme özellikle çene, bıyık, favori, ense, boyun, göğüs ucu, göğüs arası, omuzlar, bel, karın, sırt bacak ve kollarda artış göstermektedir. Tüyler ayrıca koyulaşmakta, sertleşmekte ve kalınlaşmaktadır. Tüylenmedeki artışı tedavi edebilmek için testestoron gibi hormonların seviyesinin azaltılmasına ve erkeklik hormonlarını etkisiz hale getiren Sex Hormon Binding Globulin seviyesinin arttırılmasına çalışılmaktadır.

Fazla Kiloların Polikistik Over Sendromu Üzerindeki Etkisi

Polikistik over sendromuna sahip olan kadınların büyük bir kısmının kilosunun normalin üzerinde olduğu gözlemlenmektedir. Normal kilolu ya da zayıf kadınlarda da bu sendrom ortaya çıkabilmektedir. Bunun nedeni bu kadınların vücudundaki yağ oranının kas oranından fazla olması ile açıklanmaktadır. Kilo vermek için sadece diyet yapılması yeterli olmamakta, hareketsiz bir yaşam tarzından vazgeçmekte gerekmektedir. Polikistik over sendromunda karın ve bel bölgesinde kalça bölgesine oranla daha fazla yağlanma meydana gelmektedir. Kilo fazlalığı ise insülin direncini ortaya çıkarmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Olan Kadınların Gebe Kalamama Nedenleri

Sağlıklı bir kadın yıl içerisinde 12 defa adet görmekte ve her adet döneminde yumurtlamaktadır. Polikistik over sendromu adette düzensizliklere sebep olduğundan ve bu sendromu yaşayan bazı kadınlarda yumurtalığın çevresindeki keseciklerde yumurta gelişimi ve yumurtlama meydana gelmediği için gebe kalmak mümkün olmamaktadır.

Uzman bir Bursa kadın doğum uzmanı ile görüşmek ve Bursa tüp bebek merkezimizin hizmetlerinden faydalanmak için zaman kaybetmemelisiniz. Sizde Bursa kadın doğum uzmanı ya da Bursa tüp bebek denildiğinde ismini en yukarıya yazdırma başarısını gösteren Bursa tüp bebek merkezimiz ile iletişime geçmeli, sorunlarınızın çözümünü uzman kişilere bırakmış olmanın ayrıcalığını yaşamalısınız.
Jinemed Bursa Tüp Bebek Merkezi

ÜYTE Ünite Sorumlusu

Op.Dr.Murat ERDEMİR