Serklaj (Rahim Ağzına Dikiş Atılması)

serklaj bursa

        Serklaj gebeliğin 3. -4. ayları arasında rahim ağzı bölgesinin açılmasını engellemek için rahim ağzına dikiş atılması işlemine denir.

       Serklaj genelde hafif bir anestezi altında yapılır. Serklaj rahim ağzı açıklığı olanlarda, daha önce rahim ağzı gevşekliğine bağlı erken doğum ve bebek kaybı yaşayanlar da gebelik ultrasonunda rahim ağzında incelme görünenlerde, ikiz gebeliklerde rahim ağzının açılmasını ve erken doğumu engellemek amacıyla yapılan bir operasyondur.

          Serklaj her zaman erken doğumu engellemektedir. Eğer rahim düzenli doğum kasılmalarına başlamışsa veya gebenin amnios suyu vajenden gelmeye başlamışsa serklaj işlemi bunu engellememektedir ve doğum kaçınılmazdır.

         Ama yine de çok erken doğumlarda hastanın hastaneye yatıp erken doğumu engellemek açısından tedavi başlanması gereken durumlarda rahim ağzını kapatarak hekime zaman kazandırmaktadır.

         Çok nadiren serklaj operasyonlarından sonra kanama gözlenebilmektedir. Biz kliniğimizde 14. haftada serklaj önermekteyiz. İşlemden sonra hastalarımız bir saat kadar Jinemed Bursa Tüp Bebek Merkezi‘mizde istirahat edip sonra evlerine dönebilmektedirler.

Share:
1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by