Yumurtalık Rezervi

Yumurtalık Rezervi

Günümüzde birçok kadın kariyer yapmak için çocuk doğurma planlarını ileri tarihlere atmakta ve daha geç yaşlarda evlenmeyi tercih etmektedir. Bu durum kadınların yaşının ilerlemesine ve yumurtalık rezervlerinin azalmasına yol açmaktadır. Yumurtalık rezervlerinin azalması ise kadınların hamile kalma şansını düşmesine neden olmaktadır. İlerleyen yaşın yanı sıra yumurtalıklarından cerrahi operasyon geçiren veya kemoterapi alan kadınlarda genç yaşlarda da yumurtalık rezervlerinde azalma meydana gelmektedir.

Yumurtalık Rezervi Nedir?

Kadınlar dünyaya geldiklerinde yaklaşık 1-2 milyon kadar yumurta sayısına yani yumurta rezervine sahiptir. Yumurta sayısı ergenlik dönemine ulaşıldığında 400 bin, 36-37 yaşından sonra ise 25 bin civarına düşmektedir. 40 yaşına gelindiğinde bu düşüş hızlanmakta ve 45-50 yaş civarında iken tükenerek menopoz dönemine geçilmektedir. Adet kanamaları yumurtalıkların işlevlerini daha fazla sürdürememesi sebebiyle kesilmektedir.

Hamile kalmayı belirleyen en önemli etkenlerden biri kadının yumurtalıklarındaki yumurta sayısı ve yumurtaların kalitesidir. Eğer yumurtalık rezervi azalmış ise kadının hamile kalma olasılığı da azalmaktadır. Bu nedenle bebek sahibi olmayı planlayan çiftlerin yumurtalık rezervi konusunda bilgi edinmesi ve bu doğrultuda hareket etmesi gerekmektedir.

Yumurtalık Rezervinin Azalma Sebepleri Nelerdir?

Yumurtalık rezervinin azalmasında kadının yaşı önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra sigara içilmesi de rezervi olumsuz etkilemektedir. Eğer kadın önceden yumurtalık ya da kist ameliyatı olmuşsa, radyoterapi veya kemoterapi tedavisi görmüşse, çikolatası kisti bulunuyorsa, yumurta rezervinin azalmasına yol açabilen bazı genetik hastalıkları varsa ve ailede erken menopoz geçmişi bulunuyorsa yumurtalık rezervi azalma göstermektedir.

Yumurtalık Rezervinin Tespiti Nasıl Yapılır?

Bebek sahibi olmak için tedavi olmak isteyen kadınlarda öncelikli olarak yumurtalık rezervi değerlendirilmelidir. Bunun için bazı tetkikler gerekmektedir. Transvajinal ultrasonografi yardımıyla güvenilir bilgi alınmakla birlikte bunun yanında FSH, LH, E2, İnhibin B ve AMH ölçümü yapılmakta ve klomifen citrat ile yumurtalıkların uyarılması sağlanarak test yapılmaktadır.

Yumurtaların Dondurularak Saklanması İşlemi Nasıl Yapılır?

İlerleyen yaşla birlikte yumurtalık rezervinin düşeceğini bilen ancak hemen çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar, henüz genç yaşta iken yumurtalarının dondurularak saklanmasını sağlayabilirler. Böylece kadın bebeği olmasını istediği zaman dondurulmuş yumurtası kullanılarak rahatlıkla hamile kalabilmektedir. Dondurma işlemi için iyi kalite yumurtalar seçilerek saklandığından kadın kaç yaşında olursa olsun sağlıklı bir hamilelik geçirecek ve doğacak bebeği de sağlıklı olacaktır.

Yumurtasının dondurulmasını isteyen bir kadına tüm tüp bebek tedavisi aşamaları uygulanmakta ve yumurtalar gerekli aşamaya geldiğinde özel bir iğneyle toplanarak vitrifikasyon yöntemiyle hızlı bir şekilde soğutularak saklanmaktadır.

Yumurta Dondurma İşlemi Kimlere Uygulanmaktadır?

Kanser tedavisine başlayacak olan, erken menopoz riski taşıyan, yumurtalık rezervi azalan ya da cerrahi bir operasyonla yumurtalıkları alınacak olan kadınların yanı sıra tüp bebek tedavisi esnasında kadından yumurta elde edilmesine rağmen erkekten sperm elde edilemezse yumurta dondurma işlemi yapılmaktadır.

Yumurta Dondurma İşlemi İçin En Uygun Yaş Nedir?

Yumurta rezervi yeterli olduğu sürece yumurta dondurma işlemi yapılabilmekle beraber kadın 35 yaşına gelmeden bu işlemin yapılması tavsiye edilmektedir. Zira bu yaştan önce sağlıklı ve kaliteli yumurta hücresi elde etmek daha kolaydır.

Bursa tüp bebek tedavisi konusunda sizde uzmanlardan yardım almak istediğinizde hiç çekinmeden Bursa tüp bebek merkezimiz ile irtibata geçebilirsiniz. İşinde uzman Bursa kadın doğum uzmanımız ile görüşebilir ve Bursa tüp bebek konusuyla ilgili merak ettiğiniz her türlü konu hakkında kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz. Bursa tüp bebek tedavisi ve aşamaları ile alakalı doğru bilgiler edinip en iyi hizmeti almak istiyorsanız bizimle mutlaka iletişime kurmalısınız.

Jinemed Bursa Tüp Bebek Merkezi

ÜYTE Ünite Sorumlusu

Op.Dr.Murat ERDEMİR

Kaydet

Kaydet

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by