Sperm Dondurma Vitrifikasyon

bursa sperm dondurma

Sperm Dondurma Vitrifikasyon

Bazı özel durumlarda çocuk sahibi olmak isteyen bir birey için sperm dondurma ve sperm saklama işlemi yapılabilir. Sperm dondurma işlemi; taze spermin ya TESE/TESA (cerrahi) toplama tekniği ile ya da boşalma (ejakulasyon) yolu ile gerçekleştirilir.

Sperm örneğinin verilmesinden sonra, dondurma işlemi yapılmadan önce sperm analizi yapılmaktadır. Verilen örneğin sperm kriterleri açısından değerlendirilmesi açısından bu önemlidir.

Sperm analizi tamamlandıktan sonra numune hazırlanır. Özel olarak hazırlanmış sperm dondurma solüsyonları ile dondurma işlemi gerçekleştirilir. Kullanılan işlem ‘Vitrifikasyon’ (hızlı dondurma) işlemidir. Sperm kalıcı ve güvenli bir şekilde sıvı azor içerisinde korunur.

dondurulması sağlanan doku veya sperm örnekleri -196C ısıda olan sıvı azot içerisinde özel tanklar içerisinde uzun yıllar muhafaza edilebilir.

Hangi Koşullar Altında Sperm Saklanabilir?

  • Spermin tedaviden olumsuz etkileneceği, kanser ve immünosupresif ilaçların kullanıldığı kanser dışı hastalığı olan (Bahçet, lupus ya da glomerülonefrit gibi hastalığı olan) erkeklerin spermleri saklanarak dondurulabilir.
  • Özellikle henüz çocuk sahibi olamamış, ilaçla ışınla ya da ameliyat ile tedavi görecek kanser hastalarının sperm hücrelerinin saklanması önerilmektedir.
  • Hastasda azoospermi (menide sperm bulunmayışı) durumunda cerrahi müdahale sonrası bulunan hücrelerin saklanması.
  • menide sperm sayısının çok sınırlı miktarda olduğu (kriptospermia) durumunda.

Sperm dondurulması işlemi günü hastalardan yazılı beyan içeren imza alınması gerekmektedir. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı sperm saklama süresinin 5 (beş) yıl olmasını öngörmüştür.

Bir önceki yazımız olan Bursa Tüp Bebek Tedavisi başlıklı makalemizde bursa tüp bebek merkezinde tedavi görenler, bursa tüp bebek merkezinde tedavi olanlar ve bursa tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by