Sperm Sayısının Sıfır Olması Baba Olmanıza Engel mi?

bursa kısırlık merkezi

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

SPERMİYOGRAM VE AZOSPERMİ

1 yıllık korunmasız ilişkiye karşın gebelik elde edilemeyen durumlarda çiftlerden birtakım tahliller isteriz. Erkekten istenen en önemli test Spermiyogram testidir. Uzman Embriyologlar tarafından yapılan sperm analizi bize çocuk sahibi olamama nedeninin erkekten kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda bilgi veren en temel tetkiktir.

Bu testte sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojisi değerlendirilir. Erkek infertilitesinin %10’unu Azospermik vakalar oluşturur. Azospermi ;  Semen materyalinde santrifüj sonrasında dahi hiç sperm bulunmaması durumudur. Genel olarak tıkanıklığa bağlı olan ve tıkanıklığa bağlı olmayan olmak üzere iki grupta incelenmektedir. Tek bir sperm analizi bu teşhisi koymakta yeterli olmayıp; bazı hormon tahlilleri ve genetik incelemeler sonrasında azosperminin nedenleri-tanısı ortaya konabilmektedir. Menide hiç sperm bulunmaması; olgun spermlerin, kanallardan dışarıya çıkamaması tıkanıklık olarak adlandırılır.  tıkanıklığa bağlı olmayan sebep olarak testislerin yukarıda kanallarda kalması(inmemiş testis) ,radyasyon, testis boyutu veya çeşitli enfeksiyonlar gösterilebilir

 

Azopermi tanısı olan erkeklerde yapılması gerekli testler;

 • fizik muayene
 • fsh
 • prolaktin
 • testosteron
 • genetik testler ( y kromozomu mikrodelesyonu)

Azospermik vakalarda sperm elde etme yöntemleri ise Üroloji Uzmanları tarafından gerçekleştirilen

 • TESE
 • TESA

işlemleridir. TESE ve TESA işlemleri sonrasında sperm elde edilmesi çifte çocuk sahibi olma fırsatı verir.

Bir önceki yazımız olan Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı başlıklı makalemizde bursa tüp bebek hastaneleri, bursa tüp bebek merkezi ve bursa tüp bebek merkezi iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Comments 3

Add Comment
 • Hocam iyi gunler esimle evleneli 3.5 yil oluyor ama halen bir bebegimiz yok korunmada yok yanliz esim birkac kez sperm testi yaptirdi ve o testlerde ise varikolel tanisi konumus bize ameliyat önerildi sizin tavsiyeniz nedir.

  • Rabia hanim elinizde ki tetkik ve tahliller ile bize mail atarsanız en kısa surede size geri dönüş sağlayacağız.

 • Murat hocam ben artvn yusufeliden zevciye eğilmez ben 6 ,7 senedir evliyim cocuğumuz olmuyo. Doktora bi kere gttik eşimde çıktı sorun sprim sayısının düşük olduğunu söledi doktor eşim daha gtmeye korkuyo lütfn hemen cvp yazınız hocam:-)

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by