Tüp Bebek Gebeliklerinde Erken Doğum Olur Mu?

tüp bebeklerde erken doğum

Tüp Bebek Gebeliklerinde Erken Doğum Olur Mu?

Tüp bebek tedavilerinde çoğul gebeliklerin fazla olması nedeni ile erken doğumlar görülmektedir. Bazı komplikasyonların ortaya çıkması sonucu düşüklerin de yaşandığı görülmüştür. Anne karnındaki suyun az olması ya da fazlalığı gibi nedenlerle erken doğum riskleri göz ardı edilmemelidir. Erken doğan bebekler organları ve akciğerlerinin gelişmemesi nedeni ile yaşama tutunmaya çalışırlar ve kuvözde yaşamaları için yoğun bakım tedavisi ile akciğerlerinin gelişmesi ve kilolularının normal doğan kilosuna ulaşması sağlanır.

Tüp Bebek de Erken Doğum Nasıl Olur?

Genellikle 36. haftadan önce doğan bebekler erken doğan olarak adlandırılır ve yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmaktadırlar. Tüp bebek spermlerin annenin yumurtası ile döllenmesi sonucu gebelikle neticelenmesi sonucu olmaktadır. Sağlıklı bir embriyo yumurtalıklara tutunarak döllenme gerçekleşmektedir. Birden fazla embriyonun kullanılması sonucu çoklu gebelik olma ihtimali görülür.

Sağlıklı Gebelik İçin Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Olmalıdır

  • En sağlıklı uygulama 2 ya da en fazla 3 embriyo ile sağlanmaktadır. Birden fazla embriyonun yaşamasıyla çoklu gebelik olabileceğinden ailelere sorularak ikiz ya da üçüz bebek isteyip istemedikleri de sorulur.
  • Sağlıklı olarak 4 embriyo hücresi kullanılmaktadır
  • Dondurulmuş spermler yumurtaya enjekte edilir ve döllenerek hamilelik oluşmaktadır.
  • Tekil gebelikler riskleri düşük olan gebeliklerdir.

Tüp Bebek Tedavisinde Riskler

Tüp bebek gebeliklerinde erken doğum olur mu, elbette olur çünkü çoklu gebelik görülmesi ve annenin yaşı gibi nedenlerden dolayı erken doğum riskleri görülebilir. Çoklu gebelikler engellenerek erken doğum riskleri ortadan kaldırılabilir.  Erken doğumların engellenmesi çoklu gebeliklerin önüne geçilerek azaltılabilir. Annenin tüp bebek tedavisinden sonra normal bir hamilelik dönemi geçirmesi için mutlaka rutin bir şekilde muayenelerini yaptırmaları hem bebeği için hem de kendi sağlığı için önem taşır. Erken doğum riski olan anne adayları doktor kontrolünde olmalıdır. Çoklu gebeliklerde de anne adayının doktorun tedavi ve önerilerine kulak vermesi ve dikkat etmesi gerekmektedir. 40 yaş üstü anne adaylarının erken doğum riski bulunabilir. Annenin kansız olması rahimde kusurların bulunması gibi durumlarda erken doğumu tetikler bunun için önceden doktorunuza erken muayene olarak riskleri daha aza indirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Riskli Gebelik Nedir? başlıklı makalemizde bursa kadın doğum uzmanı, bursa riskli gebelik ve riskli gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by