Tüp Bebek Kimlere Yapılır

tüp bebek kimlere yapılır

Yardımcı üreme yöntemleri olan aşılamada, yumurtlamada sorun yaşayan ve kısırlık nedeniyle bebeği olmayan ailelerin başvurduğu yöntem tüp bebek tedavisidir. Bu tedavi en son ve en etkili bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Bu ailelerde doğal yolla gebelik gerçekleşmez. Laboratuvar koşullarında döllenmenin gerçekleştiği bir yöntemdir. Anne rahmine embriyonun transfer edildiği bir üreme tedavisi şeklidir. Tüp bebek her yumurtanın yanına yaklaşık 50 bin tane sperm konularak uygulanır. Spermlerden biri yumurtanın içine kendi başına girerek döllenir. Döllenen yumurta hücreleri bölünür. Bölünen hücreler embriyoyu oluşturur. Oluşan embriyolar her gün kontrol edilir. Laboratuvar koşullarında 2-3 gün büyütülür. Tüplerinde tıkanıklık nedeniyle hamile kalamayan kadınlarda bu uygulama çok yapılmaktadır.

Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?

  • Kısırlık durumu açıklanamıyorsa,
  • Servikal etken tespitinde,
  • İmmunolojik etkenler görülürse,
  • Sperm kalitesinin bozuk olması veya azospermde,
  • Tüplerin her ikisinin de tıkalı olursa6-
  • Yumurtlama bozukluklarının görülmesi durumunda

Tüp bebek tedavisi 2 şekilde uygulanır. Biri kısa süreli diğeri ise uzun süreli olarak uygulanan bir üreme tedavisidir. Kısa süreli tedavide hastanın yumurta hücresi ile ilgili bir tedaviye ihtiyacı olmadığından direk olarak tüp bebek tedavisine geçilir. Fakat bazen yumurtalıklara tedavi uygulanmasına ihtiyaç duyulur. Bu gibi durumlarda ilaç tedavisinden destek alınır. İlaç tedavisi uygulanırsa da tüp bebek tedavisi uzar. Tüp bebek tedavisi kısırlık nedeniyle uygulanacaksa bu süre kısa ya da uzun tedavi süreçlerini içerebilir. Kısırlık sorunu dünyada sıkça karşılaşılan bir sorundur. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin hepsinde tüp bebek tedavisi uygulanmayıp, başka tedavi şekilleri de uygulanmaktadır. Çünkü tüp bebek tedavisinin uygulanması için belli kriterler bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinde ilk uygulamada gebelik gerçekleşirken, kimi zaman ise birkaç deneme sonrasında gebelik gerçekleşebilir. Tüp bebek tedavisinde kriterler sağlansa bile, kimi zaman bu yöntem başarısız olabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Oranı Ne Kadardır?

Tüp bebek tedavisinin başarı oranı; tedavisi yapılan kişilerin hangi nedenden dolayı bebeklerinin olmamasına ve uygulamanın yapıldığı tüp bebek merkezinin tecrübesine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kadının yaşı, daha önce hastalık geçirmiş mi, gördüğü tedaviler, endometriyozisin mevcudiyeti ve sperm kalitesi de tedaviyi etkilemektedir. %30-45 arasında genel olarak tüp bebek tedavisi olumlu sonuçlanan bir başarı grafiği bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Vajinismus Nedir Ve Teşhisi Nasıl Konur? başlıklı makalemizde bursa vajinismus, bursa vajinismus doktoru ve bursa vajinismus merkezi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by