Vajinismus Hastalığı Sebepleri Nelerdir?

vajinismus hastalığının sebepleri nelerdir

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/muraterdemir.com.tr/html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Vajinismus kadınlarda cinsel birleşme anında ortaya çıkan kasılma ve penisin vajina içine girememesi durumudur. Bazen ise son derce ağrılı ya da zor bir şekilde girmesi sonucu oluşan cinsel bir rahatsızlıktır. Çoğu kadın bu durumla karşı karşıya gelebilmektedir. Bu durum bir rahatsızlık olarak algılanmamalıdır. Çoğu zaman kadınlar ilk gecenin korkusundan kendilerini kasabilmektedirler. Bu duruma da vajinismus denilir. Çoğu zaman kadınlar vajinalarının dar olduğunu düşünmektedirler fakat bu problemin onunla bir alakası olmayabilir. Sadece psikolojik bir rahatsızlık olabilmesi düşünülen vajinismusun elbette ki tedavisi de mümkündür. Tüp bebek merkezi bunun için en uygun tedavi merkezidir.

Vajinismus Sebepleri Nelerdir?

Çoğu zaman yeni evlenmiş ya da evlenecek olan kızlara yanlış bilgiler verilmesi sebebiyle oluşmaktadır. Çünkü bu problem tamamıyla psikolojik olarak ortaya çıkmaktadır. İlişkiye girecek olan kıza çok fazla acı yaşayacağı söylendiği takdirde psikolojik olarak kendisini koruma altına almak istiyor ve kasılıyor. Gençlere dayatılan seksin kötü olduğu ve acı verici olduğu düşüncesi de en büyük sebeplerdendir. Ayrıca etrafta yaşanan taciz ya da tecavüzler de etkilemektedir. Çok küçük yaşlardan itibaren kızlara eteğini kapat, ayıp gibi tabirler de bu rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Bu tarz uyarılar çocuklara kendilerini korumaları amacıyla elbette ki yapılmalıdır. Fakat bunu bir psikolojik rahatsızlık haline getirecek derecede baskıcı bir şekilde yapılmamalıdır. Bu gibi baskıcı tutumlar gelecekte kadında aile yaşantısını etkileyebilecek problemlere sebep olabilmektedir. Her ne kadar son zamanlarda çok fazla karşılaşılan bir problem olsa da elbette ki çözüm yolu da vardır. Fakat bazı durumlarda kadınlar bunu çok ayıpmış gibi algılayıp tüp bebek merkezi yardımlarına başvuramamaktadırlar. Fakat kadınlar bu konuda bilinçlendirilmelidir. Bu alanda hizmet veren merkezimize siz de başvurabilir ve bu tarz problemlerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Merkezimizde en başarılı doktorlardan olan Op. Dr. Murat Erdemir probleminizde en kısa sürede çare bulacaktır.

Vajinismus Nasıl Geçer?

Bu rahatsızlık psikolojik bir problem olduğu için terapist yardımıyla çözüme kavuşturulur. Herkese uygulanan tedavi de aynı değildir. Çünkü her bireyin bu rahatsızlığı neden yaşadığı farklıdır. Bilinçaltında yatan sebepler, yaşadıkları, genetik ve toplumsal faktörler gibi. Bu nedenle ilk olarak hastalarda cinsel bilgilendirme yöntemi uygulanır sonrasında da vajinismus egzersizleri. Bu ikivajinismus hastalığının sebepleri nelerdir tedavi yöntemi de yine bireye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Cinsel bilgilendirme dediğimiz kısım ilk ve en önemli adımdır. Çünkü bu problemin insanların yanlış bilgilerinden oluştuğundan bahsetmiştik. Vajina içerisinde en fazla yer alan PC kasıdır. Bu nedenle hastaya bu kası yönetebilmesi öğretilir. Çünkü PC kası kişinin kontrolünde olan bir kastır. Bu tedavilerin doğru bir şekilde uygulanabilmesi için tüp bebek merkezi en uygun yerdir. Bu nedenle merkezimize başvurabilir ve Op. Dr. Murat Erdemir ile bu problemin üstesinden gelebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Bursa Vajinismus Tedavisinde Uzman Desteğinin Önemi başlıklı makalemizde bursa vajinismus seansları, bursa vajinismus tedavisi ve bursa vajinismus uzmanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by