Vajinismus Kader Değildir

bursa vajinismus

Vajinismus, kadının ilişki sırasında korkularından dolayı kendini kötü hissetmesi ve sıkması ile kendini gösteren cinsel ilişkiye girememe durumudur.

Çocukluk döneminde çok titiz yetiştirilen veya cinsel ilişki ve erkekler konusunda korkutulan  baskı altında yetiştirilen kadınlarda sıklıkla gözlenmektedir .

Vajinismus tedavisi basit can yakmayan yüksek başarı oranı olan yaklaşık 10 gün içinde tamamlanan bir tedavidir . Tedavi süresince kadının eşinin gelmesine gerek yoktur ama son seansta çiftlerin birlikte gelmeleri gerekmektedir .

Eğer bir çift evlendikten sonra 1 – 2 ay içerisinde tam cinsel ilişkiye giremediği ise mutlaka vajinismus konusuyla ilgilenen bir kadın doğum uzmanına başvurması gerekmektedir .

Bazı kadınlar korkularından dolayı bu konuda görüşmeye bile gelmeyi reddedebilir . Bu çok yanlış bir düşüncedir . Çünkü çift, basit bir tedavisi olan bu hastalığı yenme sürecinde zaman kaybediyor demektir .

İlerleyen zaman içerisinde tedavi edilmediği zaman erkeklerde de motivasyon kaybı ve buna bağlı cinsel isteksizlik ve ereksiyon ( sertleşme ) problemine sıklıkla vajinismuslu kadınların eşlerin de rastlanmaktadır .

Cesaretinizi toplayın .
Mücadelenize başlayın .

Op. Dr. Murat ERDEMİR

Bir önceki yazımız olan Vulva Kanseri Tedavisi başlıklı makalemizde bursa vulva kanseri, bursa vulva kanseri tedavisi ve bursada vulva kanseri tedavisi yapan doktorlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by