Vulva Kanseri Tedavisi

vulva kanseri tedavisi bursa

Vajina, kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği kanala verilen addır. Ayrıca vajina kadının doğumda bebeğini çıkarmasına ve her ay düzenli olan ve rahim içinden çıkan adet kanının dışarı atılmasını sağlayan organdır. Halk arasında “hazne” ya da “vajen” olarak da adlandırılan kadın üreme organının bir parçasıdır. Vajinanın yapısı; rahim, fallop tüpü, yumurtalık ve rahim boynundan oluşmaktadır. Anatomide introitus olarak adlandırılan vajina girişi ile başlar servisks yani rahim ağzıyla sonlanır. Genel olarak 7-10 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğinde yapıya sahiptir.

Vulva Kanser Belirtileri

Vulva kanser, kadın üreme sisteminin en dış tarafından (vajina girişi, vajinal dudaklar ve klitoris) başlayan bir kanser türüdür. Rahim ağzı kanserini riskini arttıran hpv virüsü kanser riskini de arttırmaktadır. Klitoris vajina girişini çevreleyen derinin kanseridir. vulva kanseri çok sık görülen kanser türü değildir. Bu kanser türü diğer tüm kanserlerde de olduğu gibi tedavisi mümkün bir kanser türüdür ve erken teşhis bu kanser türünde de çok önemlidir. Vulva Kanseri ilk oluştuğunda birkaç yıl içerisinde çok yavaş ilerler.  Kadın üreme sistemi kanserlerinin içerisinde %1 görülme ihtimali olan kanserdir. Genel olarak 45-65 yaş arası kadınlarda rastlanır. Cinsel geçişli hastalıklardan hpv virüsünün rol aldığı düşünülmektedir.

  • Düzelmeyen ve sürekliliği olan kaşıntı ve yanma
  • Âdet kanama dışında ilişkisiz kanama
  • Döküntü ve deride kalınlaşmaya neden olan labia derisindeki görsel değişiklikler

Kanserin genel belirtileri yukarıda ki gibidir. Vulva kanser belirtileri; genellikle travmayla başlar. Cinsel ilişki esnasında ve sonrasında kanamayla anlaşılabilir. Ayrıca idrar kesesi ve bağırsaklara ağrıda yapmaktadır. İdrar yaparken yanma, kanama ve dışkılama esnasında kanama da belirtileri arasındadır. Doktor muayenesi sırasında rahim duvarından alınan smear testiyle kontrol edilir ve eğer doktor gerek gördüyse sonraki aşama bu bölgeden alınan biyopsinin incelenmesi ile kesinleşir.  vulva kanser tedavisi, kanserin bulunduğu alan ve kanserin boyutuna göre değişmektedir. Eğer kanser rahim ağzına yakın yerdeyse 1/3’lük üst kısım çıkartılır ve radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanır.  Ama eğer ki kanser vajinanın orta bölümündeyse sadece radyoterapi uygulanır. Cerrahi tedavi gerekli ise iyileşme süreci 6-8 hafta içerişinde gerçekleşir. Vulva kanser teşhisi ve tedavisi için Jinemed Tüp Bebek Merkezimizin iletişim sayfasındaki numaramızdan merkezimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Genetik Problemler Riskli Gebeliğe Neden Olur Mu? başlıklı makalemizde bebek, bursa kadın doğum uzmanı ve gebelikte genetik problemler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın

1
Merhaba
Jinemed Tüp Bebek Merkezine Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by